Головна | Реєстрація | Вхід | RSSСереда, 09.07.2025, 09:43

Математики Краснолиманщини

Меню сайту
Категорії розділу
Мої файли [27]
Наше опитування
Оцініть мій сайт
Всього відповідей: 13
Статистика

Онлайн всього: 1
Гостей: 1
Користувачів: 0

Каталог файлів

Головна » Файли » Мої файли

Розв’язування рівнянь
[ Викачати з сервера (7.73 Mb) ] 25.12.2016, 13:56

Тема уроку.    Розв’язування рівнянь  

Мета:         освітня: узагальнити знання та формувати навички розв’язування рівнянь, використовуючи основні властивості, застосовувати вміння обчислювати значення виразів, що містять раціональні числа з використанням чотирьох арифметичних дій при розв’язувані рівнянь;

розвиваюча: розвивати позитивні риси особистості, бажання пізнавати нове, прививати інтерес до математики; виховувати почуття відповідальності, вміння швидко і правильно приймати відповідні рішення, старанність у навчанні;

виховна: формування національної свідомості, любові до рідної землі, свого народу , держави,  виховувати почуття патріотизму, пошани до звичаїв та традицій українського народу; старанність, наполегливість, ініціативу. (Слайд  3-4)

Тип уроку: Урок узагальнення та систематизації знань, умінь та навичок.

Обладнання: плакат із зображенням вінка із листя з порожніми місцями для 12 квіток, паперові квіти, роздатковий матеріал, ПК, екран,  презентація

План уроку

 № п/п

Назва етапу уроку

Час, хв

Методи та прийоми

1

Організація класу

1

 

2

Мотивація навчальної діяльності

2

Звертання до класу

3

Перевірка домашнього завдання та актуалізація опорних знань

10

Інтерактивні вправі «Прес-конференція», «Мікрофон», робота в малих групах

4

Узагальнення i систематизація

вивченого матеріалу

5

8

9

1

 

1. Усне  розв'язування  вправ.

2. Робота біля дошки. 

3. Робота з підручником.

Фізкультхвилинка.

4. Самостійна робота

6

Підсумок  уроку

3

Підсумкова рефлексія

7

Домашнє  завдання

1

 

 

Хід уроку

І. Організація учнів до уроку.

1. Привітання 

Вчитель:

- Доброго дня, всім присутнім у класі у цей незвичайний день. Зараз урок математики. І сьогодні для роботи на уроці Вам знадобляться: зошит, ручка, підручник, щоденник. Перевірте, чи все необхідне є у Вас на парті?

- Перевірили. Тож розпочинаємо роботу.

ІІ. Повідомлення теми та завдань уроку. Мотивація навчальної діяльності

Вчитель:

- Ми вивчаємо тему «Розв’язування рівнянь». Сьогодні ми повинні повторити всі правила виконання дій над раціональними числами , переконатися, що ми навчилися   розв’язувати рівняння на основі властивостей рівнянь . 

Нам з вами пощастило народитися на мальовничій, щедрій та багатій землі, ім’я якій "Україна". Ми – українці. Це звучить гордо. Бути українцем – означає пишатися своєю Вітчизною. А нам є чим пишатися.

Епіграфом до сьогоднішнього уроку я взяла слова відомого українського поета Василя Симоненка: "Україно! Доки жити буду, доти відкриватиму тебе!". (Слайд  2) Ми живемо з вами у час новітніх технологій і за щоденними турботами часто не помічаємо, а іноді і не знаємо, скільки прекрасного та унікального знаходиться поруч з нами. То ж давайте сьогодні, хоч на годину доторкнемося серцем і душею до історії українського народу, познайомимося з унікальними творіннями рук його, навчимося цінувати і любити прекрасне. Сьогодні  я запрошую вас у  віртуальну майстерню «Віночок».

Найбільшу відзнаку українського національного вбрання становив віночок зі стрічками. Український віночок, оспіваний у піснях, оповитий легендами і переказами, був символом добра і надій. (Слайд 5)

Мистецтво плести вінок — ціла наука, яку сьогодні майже забули. А раніше вона передавалася з покоління в покоління. Важливо було знати, як і коли збирати квіти, як вплітати і зберегти, яке зілля з яким поєднувати, як замочувати квіти у рослинних соках щоб вони довше були свіжими, оскільки свіжий вінок — на добро, а зів’ялий — недобрий знак; якщо вінок розвився чи розірвався — чекай біди.

Український віночок – не просто краса, а й оберіг „Знахар душі”, бо в ньому є така чаклунська сила, що болі знімає, волосся береже. Цей звичай плести віночки прийшов до нас із давнини. Дівчаткам, яким минуло 6 років плели віночки із 7 квіток, ми ж будемо плести вінок з 12 квіток, і ми будемо вплітати по одній квіточці – тим самим виконувати по одному завданню. Вплести квіточку матиме право той, хто першим і вірно справився із завданням.

На дошці ви бачите віночок, але він зроблений лише із зеленого листя, а квітів у нього немає, але є порожні місця, в які треба помістити квіти.

Приступаємо до роботи.

ІІІ. Перевірка домашнього завдання

1 завдання.

Інтерактивна вправа «Прес-конференція» (Слайд 6)

Перевірка роботи в зошиті, визначення того наскільки повно та правильно вона виконано. Щоб зорієнтуватися, нам треба за правильними відповідями домашнього завдання  відшукати зашифроване  слово.

Умови домашнього завдання № 1337

 

№ 1. Розв’яжи  рівняння:

1) 6x + 12 = 5x + 3;

3) 3m + 7 = 6m – 2;

5)  0,27x – 3,8 = 0,28x + 5,2;

2) 0,7m + 1,98 = 0,8m – 4,4;

4) 4,6 + 0,6y = 0,3y – 2,3;

6) 7y – 11 = 10y + 16;

       

Правильні відповіді.

1

2

3

4

5

6

-9

53,8

3

– 23

-900

- 9

 

Завдання оцінюється 2 балами.

Не забудь, будь ласка, друже,

 У вінку найперша – ружа. .

Вплітаємо 1  квіточку – ружу. Дерево дерев’яне, листя – коханське, цвіт – ангельський, а нігті – диявольські. Це рожа, троянда! Її матір’ю – „царівною квітів” – вважається шипшина. У народі її називають рожа, ружа, шипшина, свербиус. (Слайд 7)

ІV. Актуалізація опорних знань і вмінь учнів

2 завдання.

         Інтерактивна вправа «Естафета» (робота в малих групах: по рядах).

Завдання: картку із завданнями передають від першої до останньої парти, учень зачитує запитання та дає на нього відповідь . Запитання оцінюється 1 балом. (Слайд 8 )

Картка № 1

  1. Що таке рівняння?
  2. Сформулюйте властивості рівнянь  ?
  3. Як помножити два числа з однаковими знаками?
  4. Як додати два числа з різними знаками?
  5. Як розкрити дужки перед якими стоїть знак «+»?
  6. Які доданки називають подібними?
  7. Як перенести доданки з однієї частини рівняння в іншу?

 

Картка № 2

  1. Що означає корінь рівняння?
  2. Як додати два числа з однаковими знаками?
  3. Як помножити два числа з різними знаками?
  4. Як поділити одне раціональне число на інше у яких різні знаки?
  5. Як розкрити дужки перед якими стоїть знак «-»?
  6. Як звести подібні доданки?
  7. Сформулюйте основну властивість пропорції.

 

Друга квітка теж не зайва, Друга квітка зветься - мальва .

 

 

Вплітаємо 2 квітку  - мальву, символ надії.

(Слайд  9)

 

Мальви квіти чарівні

У віконце дивляться мені

Наче діти заглядають,

Тільки жаль не розмовляють.

На зеленім оксамиті

Пелюстки росою вкриті,

І веселі, і сумні –

Мальви квіти чарівні.

 

3 завдання.

 

Інтерактивна вправа «Мікрофон».  Учні виконують  завдання на усний рахунок. (Слайд 10)

а)   (- 28 – 32) : 12=               

б)   (14 – 82) : (-34)=            

в) ( – 23 – 29) : (-13) =                  

г)   - 14 · (-7) : (-2) =                  

д)  (-100 + 18) : 41 = 

Щоб була гармонія –

Третя в нас ... півонія.

Вплітаємо 3 квіточку – півонію, символ надії та любові. (Слайд 11 )

V. Узагальнення i систематизація

вивченого матеріалу

4 завдання.

          Інтерактивна вправа «Експрес-тест» Завдання: учні розв’язують отримані завдання і з запропонованих відповідей знаходять правильну. (Слайд 12)

№ 1. Яке з чисел є коренем рівняння 3х + х – 18 = 6х?

        А) – 6;     Б) – 9;    В) 6;     Г) – 2.

№ 2. У якому з наведених випадків під час перенесення доданків з лівої частини рівняння в праву допущено помилку?

               А) 5 – х = 25 – 6х,         – х + 6х = 25 – 5;

 Б) 3 + 6х = 9 – 3х,         6х + 3х = 9 + 3;

                В) 2х – 1 = 1 – 4х,          2х + 4х = 1 + 1;

                Г) – 3х – 10 = 5х – х,      –3х – 5х + х = 10.

№ 3. Знайдіть суму коренів рівнянь 2х – 8 = 10 та 9х + 48 = 3х.

        А) 15;      Б) –1;     В) 1;     Г) 17.

 

Правильна відповідь:

 

№ 1

№ 2

№ 3

Б

Б

Г

 

Завдання оцінюється 3 балами.

Як перлина між перлинок

То між квітами ... барвінок .

Вплітаємо 4 квітку – барвінок. А що він означає у віночку? Барвінок – до людської оселі, городу тягнеться. Взимку відвар барвінку п’ють від простуди, влітку барвінком прикрашають святковий хліб, хату, плетуть весільні віночки, букетики. Цілий рік його шанують, вважаючи символом життя.

(Слайд 13 )

 

У барвінку очі - крапельки із неба.

 В паростках зелених - сила від Землі.

 Вірити і жити нам сьогодні треба,

 І добро творити і тобі, й мені.

 

Посаджу барвінок, буде хай на спомин,

 Зацвіте хай рясно, як прийде весна.

 Хай блакиттю сяє біля дому, школи,

 Щоб ще красивіша нам земля була

 

5 завдання.

Інтерактивна вправа «Знайди пару» Учитель пропонує учням завдання на знаходження відповідності. (Слайд 14 )

  1.  

2х = 14

А

– 3

  1.  

4х + 6 = 3х + 3

Б

– 8

  1.  

2х + 7 = х + 9

В

  1.  
  1.  

3( х + 6) = 2(х +9)

Г

  1.  

 

 

Д

  1.  

Завдання   оцінюються 2 балами

Правильна відповідь:

1

2

3

4

В

А

Д

Г

Цвіт самої України –

 Це звичайно цвіт ... калини.

Вплітаємо калину. В центрі був цвіт або  гроно калини – символ краси і дівочої вроди, символ України вродливої нашої. (Слайд 15 )

   Робота з підручником.

Колективне розв’язування рівнянь  з записами на дошці: № 1343

6 завдання.  (Слайд  16)

Розв’яжи рівняння:

  1. 3(х – 2) = -10х;

3х – 6 = - 10х;

3х + 10х = 6;

13х = 6;

     х = 6 : 13;

     х =  .   Відповідь :

Ось на небо схожа трошки,

 До вікна прийшла ...волошка.

Вплітаємо 6 квітку – волошку. Волошка у вінку – це символ людського прозріння, краса і велич неба. Де волошка росте, там верба гине.

(Слайд 17)

 

Там, де колоски налиті,

 Зацвіла волошка в житі,

 На голівці у волошки

Поселилось неба трошки.

 Я - волошка синьоока,

 Падаю я всім до ока.

 Пахну житом і полями,

 Бо вмиваюся дощами.

 

 

7 завдання.    (Слайд 18)

Розв’яжи рівняння:

  1. –(2х – 5) = -5х;

– 2х + 5 = - 5х;

  • 2х + 5х = - 5;

3х  = -5;

х = - 5 : 3;

х = -1  .    Відповідь : -1

Не останній він за змістом,

 Зелененький наш ..любисток.

Сьома квітка – любисток,  символ здорової краси. Люди люблять любисток не тільки за пахощі, а й за лікувальні властивості. Ним миють волосся, освіжають хатнє приміщення, купають маленьких дітей. Тому у віночку це символ людської відданості, уміння бути корисним.

(Слайд  19)

 

А любисток з ім’ям чоловічим

Споконвіку жіноча трава.

 І тому він залишиться вічним,

 Як і пам’ять народу, жива.

 Мій любисток - духмяний лискучий,

 Ти знайомий і рідний без меж,

 Нас ніколи ніхто не розлучить,

Фізкультхвилинка   (Слайд 20 )

 Ти ж бо в серці моєму живеш.

 Виростали ми скупані в ньому,

 Пахли коси цілющим теплом.

 А сьогодні чомусь призабутий,

 Хоч і вічний твій подих життя.

 Нам ще бути любистку, та й бути,

 Ти ж любові і сонця життя!

 

 

Встаньте, діти, посміхніться,

 Землі нашій поклоніться

 За щасливий день вчорашній.

 І до сонця потягніться.

 В різні боки нахиліться.

 Веретеном покрутіться.

 Раз присядьте, два присядьте.

 І за парти тихо сядьте.

 

8 завдання. (Слайд 21 )

Розв’яжи рівняння:

  1. -3(х – 3) = 7;

- 3х   + 9 = 7;

– 3х = 7 – 9;

– 3х = - 2;

     х = - 2 : (- 3);

      х = .    Відповідь : .   

Плести я віночок вмію так,

 Зараз черга на червоний ...мак.

     Вплітаємо 8 квіточку – мак. Мак у віночку, то символ боротьби українського народу за волю. Кожна людина втрачала когось рідного у цій боротьбі і процвітала пролита кров маковою квіткою в українському віночку. (Слайд  22)

9 завдання.  (Слайд  23)

№ 1347 (1). Використовуючи основну властивість пропорції, розв’яжи рівняння:

 

                               (х−2) · 5 = (х – 3) · 7;

                                  5х – 10 = 7х – 21;

                                 5х – 7х = - 21 + 10;

                                    -2х = - 11;

                                   х = - 11 : (- 2);

                                        х = 5,5.    Відповідь : 5,5.

 

Вплітаємо 9 квітку – цвіт яблуні. А що вона означає у вінку? Квіти яблуні – символ материнської любові. То був цілий ритуал, коли батько торкався віночком голови і промовляв: „Мати – яблуня, дядино моя. Дай моїй донечці здоров’я й долі щасливої”(Слайд 24)

      10 завдання.    (Слайд 25)

 

Самостійно розв’язати: № 1347 (2). Використовуючи основну властивість пропорції, розв’яжи рівняння:

 

                              (х+ 0,3) · 3 = (0,2 – х) · 5;

                                  3х + 0,9 = 1  – 5х;

                                    3х + 5х =  1 – 0,9;

                                    8х = 0,1;

                                     х = 0,1 : 8;

                                     х = 0,0125.  Відповідь : 0,0125.

Вплітаємо 10 квіточку – ромашку, символом кохання, ніжності та вірності. Біла корзинка, золоте денце. В ній лежить росинка і блистить сонце, вона приносить не лише здоров’я, але й доброту та ніжність. (Слайд 26)

11 завдання.   (Слайд 27 )

Додаткова логічна вправа
Знайдіть пропущене слово:

2х – 3 = 1                      лютий

7х – 4 = 9х – 12            квітень

48 – 5х = 3                   ?

 

Відповідь : вересень.

Вплітаємо 11  квіточку – чорнобривці,  що в народі називають ще оксамитки, бархатки, бо яскраві суцвіття виграють у промінні сонця. (Слайд  28)

VI. Підсумки уроку

12 завдання.    (Слайд 29 )

Ігровий момент

Учитель. Учора, готуючись до уроку, я записав на окремих карт­ках розв'язання одного рівняння, але потім картки переплутались. Чи не допоможете ви мені поновити правильний порядок карток?

2)  Відповідь : 0.

 

  1. -15a – 16 = -16;

 

4)  a = 0.   

 

5)  -15a = 0;

 

3) -15a – 5 – 11 = -16;

Рівняння: -5 · (3a + 1) -11 = -16;

 

6) -15a = – 16 +16;

 

 

 

 

 

Правильний порядок:  3), 1), 6), 5), 4) 2) .

 

Вплітаємо останню 12 квіточку – безсмертник, символ здоров’я. Безсмертник дарує здоров’я роду людському. Чи виразки, чи вавочки гоїть. (Слайд  30)

Щоб посилити захисну силу вінка поміж квітів вплітали зілля та листя:

полин — «траву над травами»;  хміль — гнучкість і розум;  м’яту — оберег дитини та її здоров’я;  буркун зілля — символ вірності, що може з’єднувати розлучене подружжя;  листя дуба — символ сили. (Слайд  31)

 

 

 

 

           Не менше значення приділялося стрічкам: їх кольору, довжині, підбору.

Дванадцять кольорів, кожен з яких був оберегом, і лікарем, захищаючи волосся від чужого ока. (Слайд  32)

Стрічки вимірювали по довжині коси, розрізали нижче коси, щоб її сховати.

Найпершою по центру в’язали світло-коричневу — символ землі–годувальниці,

пообіч якої жовті — символ сонця;

за ними — світло-зелені й темно-зелені — краса та молодість;

голубі й сині — небо і вода, що надають силу й здоров’я.

Далі йшли жовтогаряча — символ хліба, фіолетова — мудрість, малинова — душевність і щирість, рожева — достаток.

Білу вплітали лише тоді, коли кінці її були розшиті сріблом і золотом (на лівому — сонце, на правому — місяць). Не вишита стрічка не пов’язувалася, це був символ пам’яті про померлих. Дівчата, що вплітали у віночок мак, підв’язували до нього червону стрічку — символ печалі й магічності.

Сирота вплітала в косу та у вінок блакитні стрічки. І люди при зустрічі обдаровували таку дівчину подарунками, хлібом, грошима, бажали їй стати щасливою й багатою. Дівчина ж у вдячність дарувала тим людям стрічку з вінка.

  1. От і закінчився урок математики у віртуальній майстерні «Віночок».

Народ раніше був ближче до природи, шанував її, освячував, оспівував, переймався її красою, ласкавістю, гордістю.

Ми часто забуваємо, що природа подарувала свої цілющі скарби людині навік. І ми не берегли їх, як своє життя, як свої знання. Любити, вивчати, спостерігати, осмислювати. І вона, розкриваючи дивовижні таємниці, озветься у нашій душі радістю буття, глибиною знань.

А зараз давайте послухаємо пісню у виконанні Бойчук Наталії – Український віночок. (Слайд 33)

2.  Рефлексія. Чи  вдалося вам заповнити прогалини в знаннях? Чи продуктивною була ваша робота на уроці? Що нового дізналися? (Слайд  34)

VIII. Домашнє завдання (Слайд  35)

Розв'яжіть рівняння, використовуючи алгоритм: № 1346, 1349 (1), повторити правила § 47 - § 48.

Категорія: Мої файли | Додав: Matematik
Переглядів: 837 | Завантажень: 36 | Рейтинг: 5.0/1
Всього коментарів: 0
avatar
Вхід на сайт
Пошук
Друзі сайту

Copyright MyCorp © 2025
Безкоштовний конструктор сайтів - uCoz